Bohumil Kubišta
Bohumil Kubišta

* 21.8.1884 Vlčkovice- † 27.11.1918 Praha

Český malíř, grafik a teoretik umění Bohumil Kubišta se narodil 21. srpna ve Vlčkovicích u Hradce Králové. Původně studoval od roku 1903 na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, o rok později přešel na pražskou Akademii. Jeho rané práce byly stejně jako u Emila Filly inspirovány Vincentem van Goghem, Edvardem Munchem a Paulem Cézannem.

Ve studiu Kubišta pokračoval ve Florencii na Reale Instituto di Belle Arti a později i v Paříži, kde se mimo jiné setkal s Picassem, kterému se líbilo jeho kubistické jméno. V letech 1907 a 1908 vystavoval se skupinou Osma, kterou pomáhal spoluzakládat. V letech 1911 a 1912 Kubišta vystavoval v Berlíně na známé výstavě Neue Sezession.

Po roce 1910 Kubišta začal pracovat na prvních tematicky kubistických dílech. Poté se seznámil s futurismem a během v Itálii v roce 1913, kdy sloužil jako důstojník u dělostřelectva, se jeho tvorba svou barevností přiblížila fauvismu. Jeho kubistické kompozice vycházely z racionálního propočtu a konstrukce, jeho dílo výrazně ovlivnilo mladou generaci meziválečného období.

Kolem roku 1909 Kubišta vstoupil do okultistické skupiny Sursum a začal se zajímat o spiritismus a parapsychologii. Jeho obrazy z této doby vykazují zajímavé surrealistické prvky.

Kubišta zemřel 27. listopadu 1918 v Praze na španělskou chřipku.


Pro správné zobrazení galerie obrazů potřebujete povolený JavaScript a nainstalovaný Flash. Stáhnout Flash
přihlášení