Vladimír Suchánek
Vladimír Suchánek

* 12. února 1933 Novém Město nad Metují

      Významný český malíř a grafik, jehož rozsáhlá celoživotní grafická tvorba si získala uznání a ocenění doma i v zahraničí. Je znám jako umělec v oboru volné grafiky, tvorbou exlibris, ilustrátor i tvůrce poštovních známek.

Studoval na pedagogické fakultě Karlovy univerzity v Praze (1952-1954) u profesora C. Boudy, K. Lidického. V roce 1960 absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze (1954 – 1960) v ateliéru profesora Vladimíra Silovského. V roce 1997 byl jmenován členem Evropské akademie věd a umění se sídlem ve Vídni.

Svojí tvorbou sehrál roli ve vývoji českého umění v druhé polovině dvacátého století. Jeho grafické listy jsou bohaté osobitou poezií a barevností. Uspořádal 138 samostatných výstav v České republice i v zahraničí a byl celkem oceněn 26 významnými českými i mezinárodními cenami. Poslední uznání získal v roce 2006, kdy získal Medaili Za zásluhy III.stupně z rukou prezidenta republiky.

Jeho díla jsou zastoupena v předních galeriích, muzeích a soukromých sbírkách v Česku i v zahraničí, například ve sbírkách Národní galerie v Praze, Albertina Wien, Rockford Prints Museum a v řadě dalších veřejných a soukromých sbírek. Od roku 1995 je předsedou Sdružení českých umělců grafiků HOLLAR. Žije a pracuje v Praze.

                                                                                                                                                                       


Pro správné zobrazení galerie obrazů potřebujete povolený JavaScript a nainstalovaný Flash. Stáhnout Flash
přihlášení