Ladislav ZÍVR

Ladislav Zívr (23. května 19094. září 1980) byl významným českým sochařem 20. století.

Zívr se narodil v Nové Pace  a zemřel v Ždírci u Staré Paky.

Na základě rodinné tradice se vyučil hrnčířem a práce s hlínou zůstala jeho preferovaným materiálem, používal však i netradiční techniky jako asambláž nebo muláž (spojení přírodních materiálů se sádrou). Jeho tvorba byla ovlivněna především kubismem a surrealismem.

Studoval na Uměleckoprůmyslové škole, kde se setkával s tehdejší uměleckou avantgardou, nejvíce se stýkal s Františkem Grossem, který byl původem také z Nové Paky. Stal se členem umělecké skupiny Skupina 42, kde byl jediným sochařem.

Tvorba

Počátky Zívrovy tvorby se nesou ve znamení vlivu Otty Guttfreunda, jehož civilismem a následným kubismem byl výrazně ovlivněný. Ve 30. letech se přiblížil surrealistům, vytvářel všemožné snové vize, jeho symbolika obsahovala i obrazy halucinací apod. Též se zabýval asamblážemi. Sám vytvořil tzv. techniku muláže, což byla kombinace různých přírodních materiálů a sádry. Během německé okupace navazoval na civilismus z počátku své tvorby, pokračoval v něm i po válce. Jeho tvorba 60. let se navíc vyznačuje organickými tvary, vegetabilními motivy a symbolickým podtextem.


Pro správné zobrazení galerie obrazů potřebujete povolený JavaScript a nainstalovaný Flash. Stáhnout Flash
přihlášení